Beden Eğitimi ve Spor

Beden Eğitimi ve Spor

Beden Eğitimi ve Spor

Beden Eğitimi ve Spor Bölümü, okul içi ve okul dışı her türlü sportif etkinlikleri yürütmektedir. Bölüm, eğitim fakültelerinin ilgili bölümlerinden mezun, kendi branşlarında uzman ve deneyimli öğretmenler ve antrenörlerden oluşturulmuştur.

Haftalık ders müfredatında tüm sınıfların iki saat zorunlu beden eğitimi dersi bulunmaktadır. Bu derslerde öğrencilerin gelişim özellikleri göz önünde bulundurularak  başta çağdaş anlayışa uygun;
ahlaklı, sağlıklı bireyler yetiştirebilmek amaçlanmaktadır.

Anaokulundan liseye kadar olan tüm kademelerde, yaş seviyelerine uygun bedensel gelişimlerini sağlayıcı öğretimlerin yanında spor kültürü de öğrencilere kazandırılmaktadır.

Öğrencilerin gelişimlerini takip edebilmek ve onları fiziksel özelliklerine en yatkın oldukları spora yönlendirebilmek amacıyla yılda iki kere çeşitli fiziksel ölçümler uygulanmaktadır.
Öğrencilerin ders dışında da aktif olmalarını sağlamak amacıyla çeşitli etkinlik ve yarışmalar düzenlenmektedir.
Sene içinde yaş gruplarına uygun sınıflar arası çeşitli turnuvalar düzenlenerek öğrencilerin kaynaşması, sınıf ve takım ruhunun aşılanması ve teneffüs saatlerinin verimli bir şekilde değerlendirilmesi sağlanmaktadır.

Spor, sosyal bir olaydır. Bireyin kendini ifade edebilmesi, sosyal bir grup içerisinde kendine bir rol edinebilmesi, takım çalışmasını öğrenebilmesi, liderlik vasıflarının keşfedilmesi gibi birçok bireysel ve toplumsal davranışın ortaya çıkmasında önemli rol oynamaktadır.

Bu kriterleri göz önüne alan okulumuz, ileri seviyede spor becerisi olan öğrencilerin bu becerilerini değerlendirebilmeleri adına kulüp ve okul takımı çalışmaları da yapmaktadır. Bu çalışmalar yine alanında uzman öğretmen ve antrenörler eşliğinde yürütülmektedir. Takımlar o branşlarda istekli ve yetenekli öğrencilerden kurulmakta ve okul saatleri dışında çalışmalarını sürdürmektedir.
Okulumuzda yapılan kulüp ve takım çalışmaları basketbol, yüzme, voleybol, jimnastik ve masa tenisi branşlarından oluşmaktadır.